Aktuality školy

Zveme na týden uměleckého vzdělávání a amatérské tvorby

čtvrtek 21. květen 2015

Týden uměleckého vzdělávání a amatérské tvorbyUž v sobotu 23. května 205 začala po celé republice unikátní akce, spojující všechny instituce, společnosti a organizace, které se v nějaké podobě věnují uměleckému vzdělávání a amatérské tvorbě. Jeho součástí jsme i my na Lidové konzervatoři a Múzické škole.

Týden uměleckého vzdělávání a amatérské tvorby, http://amaterskatvorba.cz, je iniciativa propojující projekt UNESCO Týden uměleckého vzdělávání a evropský projekt Týden amatérského umění, které již fungují v několika evropských a mimoevropských státech. Jak uvádějí organizátoři této mimořádné kulturně společenské události v ČR, v obou případech jde především o týden občanské angažovanosti, během něhož se nejrůznější kulturní a vzdělávací instituce, neziskové organizace a další občanské iniciativy mohou představit široké veřejnosti. Projekt, za nímž stojí v tuzemsku NIPOS (Národní informační a poradenské středisko pro kulturu), chce upozornit na bohatství a rozmanitost uměleckého vzdělávání a amatérské umělecké tvorby v celé České republice.

Právě při této příležitosti chceme představit celou šíři uměleckých aktivit, jimž se na Lidové konzervatoři a v Múzické škole věnujeme a které zde pomáháme zájemcům z nejrůznějších věkových skupin, včetně handicapovaných, rozvíjet. Školy jsou otevřeny po celý pracovní týden, tedy od pondělí 25. května.

A na co se návštěvníci mohou těšit? Třeba na výstavu prací posluchačů výtvarného oboru Lidové konzervatoře, kterou mohou zájemci navštívit v Kosmově ulici v Ostravě-Přívoze, kde naši výtvarníci sídlí (denně od 12 do 18 hodin).

Zájemcům o uměleckou fotografii nabízíme setkání s díly posluchačů oboru výtvarná fotografie, která je k vidění v prostorách Galerie Camera každý den od 10 do 18 hodin. Začínajícím fotoamatérům je určen rovněž kurz Začínáme s digitální zrcadlovkou, který se v pondělí do 16.30 rovněž koná v oddělení výtvarné fotografie ve Wattově ulici v Ostravě-Přívoze.

Na setkání s amatérskou literární tvorbou zvou v pondělí 25. května od 18.30 posluchači literárně-dramatického oboru, kteří budou v Malém sále Múzické školy (Nivnická ulice) předčítat ukázky ze své tvorby, přesněji řečeno texty, které vznikly ve školním roce 2014/2015.

V úterý 26. května a ve středu 27. května zveme do Múzické školy na klavírní (26. 5.) a flétnový (27. 5.) koncert. Vystoupí žáci Iriny Vančické (klavír) a Jany Poláškové (flétna). Oba koncerty začnou v 16.30 hodin.

Ve středu 27. května od 18 hodin se na Lidové konzervatoři uskuteční absolventský koncert Ludmily Fialkové (housle). Spolu s touto absolventkou třídy Alžběty Kolářové vystoupí Komorní orchestr Lidové konzervatoře a další posluchači hudebního oboru. Konceert se odehraje v koncertní sále Lidové konzervatoře.

Zájemci o dění v Múzické škole se mohou v pondělí dopoledne seznámit s estetickou školičkou, kterou navštěvují předškoláčci a učí se prvním krůčkům v uměleckých oblastech. Obraz toho, co veřejnosti v Ostravě nabízíme by ale nebyl úplný, kdybychom neupozornili na nový projekt Múzické školy, který se v tomto školním roce realizuje rovněž v Múzické škole. Nazvali jsme jej Devítka a handicapovaní posluchači školy se zde seznamují pod vedením Marie a Jany Helebrandových s výtvarnou tvorbou, zpěvem a výrazovým tancem. Divoženky - další z projektů Marie Helebrandové - pak vystoupí ve středu 27. května dopoledne v Duhovém domě Ostrava (Klostermannova, Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky), jehož klientům představí svoje pěvecké schopnosti.

Vyvrcholením Týdne amatérské tvorby a uměleckého vzdělávání bude pořad Múzická škola žije!, kterým chcem školu otevřít a představit bohatství uměleckých aktivit, které škola nabízí zájemcům o umělecké a další, rovněž terapeutické obory. Program začíná v 16 hodin před budovou Múzické školy v Nivnické ulici.

Fotografie z archivu školy zachycují Radovana Grubera (tvůrčí psaní, Nivnická hvězda 2014), Komorní orchestr Lidové konzervatoře při vystoupení v radvanickém kostele v roce 2014, školáčky z estetické školičky v Múzické škole, část výstavy výtvarného oboru Lidové konzervatoře a posluchače kurzu, pořádaného oddělením výtvarné fotografie.