Aktuality školy

Nádherné setkání s profesorem Reinholdem Friedrichem

čtvrtek 11. únor 2016

ondra reinholdOsm studentů středních a vysokých škol z celé republiky mělo ve středu 10. února možnost zúčastnit se mistrovského kurzu Reinholda Friedricha, jednoho z nejuznávanějších současných světových interpretů a pedagogů v oboru hry na trubku. Byl mezi nimi i náš posluchač Ondřej Hnízda ze třídy Petra Kabila.

„Ondra hrál Koncert Es dur Jana Křtitele Jiřího Nerudy,“ připomíná Petr Kabil. „Průběh kurzu sledovali kromě studentů i trumpetoví pedagogové českých vysokých škol a konzervatoří. Ondřejův výkon byl v kuloárech hodnocen velmi kladně, a to i profesorem Friedrichem. Ondra také sklidil po svém výkonu velký potlesk.“

Jak dále Petr Kabil uvedl, hudební setkání s profesorem Reinholdem mělo ohromný ohlas, účastníci ocenili zejména jeho zcela mimořádný profesní přínos. „Pro Ondřeje Hnízdu to byl nepochybně životní zážitek,“ dodává Petr Kabil, „a báječná motivace do další práce.“

Profesor Reinhold Friedrich se prý pro trubku rozhodl již v raném dětství. „V sedmi letech jsem slyšel zvuk trubky a hned jsem oznámil svým rodičům, že budu trumpetistou. Hra na tento nástroj mě uchvátila a brzy jsem věděl, že nechci dělat nic jiného,“ říká Reinhold Friedrich. V současné době působí jako špičkový interpret a vysokoškolský pedagog v Karlsruhe. Je vítězem řady mezinárodních soutěží, koncertoval a vystupuje s významnými světovými orchestry i dirigenty. Jeho mistrovské kurzy jsou rovněž velmi oceňované. Je laureátem řady mezinárodních soutěží, koncertoval s významnými orchestry i dirigenty, vysoce ceněny jsou nahrávky s jeho interpretacemi. Po celém světě je obrovský zájem i o jeho mistrovské kurzy.

Svoje interpretační umění představí v Ostravě na dvou koncertech – 11. února přednese sóla v Proklamaci E. Blocha a v Tomasiho Koncertu pro trubku, 15. února pak představí svoji druhou polohu – barokní - ve skladbách G. F. Händela, G. P. Telemanna, H. Bibera a J. H. Schmelzera.

12722444 1196529150359320 64090814 oimg 5926