Aktuality školy

Divadlo hrou vážně i nevážně, 3. června 2016

středa 15. červen 2016

div hod 2Divadlo na Lidové konzervatoři žije, i když se nám občas spojenými silami povede právě tuhle zásadní zvěst dokonale před veřejností utajit. Naprosto úžasně to posluchači divadelního oboru pod vedením Mgr. Evy Polzerové ukázali při své otevřené hodině, kterou nazvali Divadlo hrou vážně i nevážně 3 a která se uskutečnila 9. června v divadelním sále Lidové konzervatoře v Kosmově ulici.

„Jsme na cestě, nehledejte dokonalé tvary,“ zdůraznila na začátku večera Eva Polzerová, která divadelní obor na Lidové konzervatoři vyučuje. „Jsme na cestě, hledáme.“ Její posluchači ale i bez tohoto upozornění kouzelným způsobem ukázali, co umí, jak zase o kousek povyrostli a jaké další zkušenosti získali. Téměř dvouhodinový večer byl nabitý scénkami, recitací, pantomimou a humorem, ale i náměty velmi zásadními. A my, kteří máme příležitost se s našimi adepty umění divadelního alespoň čas od času setkávat, můžeme krásně vidět, jaké pokroky udělali. A jak jsme se – v publiku – shodli, všichni účinkující doslova zářili a svá vystoupení si viditelně užívali.

Studenti oboru tak košatého a náročného, jakým divadlo a herecké umění bezesporu je, velmi přesvědčivě ztvárnili a představili divákům, co v nich je, už od prvních okamžiků, kdy se korporativně představili krátkým pohybovým vystoupením před budovou školy. A všichni pak po celý večer ukazovali, co jim hodiny Evy Polzerové dávají – radost z účinkování, z hledání odpovídajícího tvaru i výrazu, radost ze hry, pochopení partnera či partnerů, vnímání druhých a kooperaci s nimi – zkrátka vše, co mohou využít nejen na školním divadelním pódiu, ale zejména ve svých vlastních profesích a životech.

Kouzelnou scénkou Že by psí příběhy…? se představili posluchači prvního ročníku oboru pantomima. A nebylo to poprvé, co vystoupili veřejně: nejen, že se v březnu zúčastnili krajské 21. přehlídky pantomimy a pohybového divadla Otevřeno, dostali se i na celostátní přehlídku, která se konala v dubnu v Kolíně.

Bohatství žánrů a nejrůznějších disciplín poskytli publiku posluchači 2. ročníku -  od dramatických skečů, které vznikaly při hodinách, po recitaci a interpretaci autorských textů známých autorů (Kateřina Lužná, František Novotný), ale i dramatizace povídek Stephena Leacocka (Velký herec 1 a 2).

Vrcholem večera se pak stala absolventská vystoupení posluchačů 3. ročníku Heleny Švanové, Hany Nejedlíkové, Romana Zajíce a Daniela Grimma. Zazněl mj. monolog Alžběty z Schillerovy Marie Stuartovny v podání Hany Nejedlíkové a jemný monolog Anne Frankové v interpretaci Helenky Švanové. Za zcela mimořádný lze považovat autorský monolog Zásek v dějinách, v němž se Daniel Grimm představil v roli jednoho z obhájců v Norimberském procesu. Poté se společně posluchači třetího ročníku představili ve scéně z Gogolova Revizora a ve dvojí dramatizaci Leacockovy povídky V bance. Ta mimo jiné ukázala, jak lze dvojím způsobem konkrétní text uchopit a velmi atraktivně i zcela beze slov.

Fotoreportáž z otevřené hodiny Divadlo hrou vážně i nevážně 3 najdete zde a také zde. Vytvořili ji posluchači oboru výtvarná fotografie. Další fotografie najdete ve fotogalerii.

Pozvánku na otevřenou hodinu divadelního oboru vytvořil Martin Fabián Rusek.

divadlo hrou 2016 lidova konzervator