Aktuality školy

Posluchačky Jany Smékalové představují své práce v Porubě

pátek 21. duben 2017

smekalka poutakOd 3. dubna až do konce měsíce se mohli zájemci podívat na výtvarné práce dvaceti posluchaček Jany Smékalové v porubské pobočce Knihovny města Ostravy ve Vietnamské ulici. Jejich díla reprezentovala všechny tři obory, jimiž se Jana Smékalová zabývá na Lidové konzervatoři - design textilu a oděvní tvorbu, oděvní návrhářství a módní tvorbu a samozřejmě také kresbu, malbu a grafiku.

Jak připomíná Jana Smékalová - všechna díla spojilo téma, které podle jejího názoru ženy ve svém životě potřebují – VZNÉST SE (takový je i název výstavy). „Nejde jen o tvůrčí život,“ vysvětluje Jana Smékalová, „ale i o další oblasti života: nad své všední starosti, potíže v práci, nesoulad ve vztazích. Ale i nad své mnohdy těžké nemoci a ztráty. Mnohdy vnější tlaky a potřeby nejbližších nedovolují, aby se ženy věnovaly i sobě. Aby se samy dokázaly vznést. Jde o to mít se ráda, a to není jednoduché. Člověk musí počítat i s nepochopením.“

Jakým způsobem studentky téma vyjádří, bylo volné co do techniky i míry stylizace. Všechna díla autorky doprovodily krátkým slovním vyjádřením. „Propojení slova s obrazem, a to nejen proto, že vystavujeme v knihovně, je pro mnohé lidi těžké, jaksi i zodpovědné. Zaznamenat a naznačit svou vizi, jednou či dvěma větami, bylo pro mnohé obtížnější, než abstraktní vyjádření v malbě, akrylu, či grafice,“ dodává Jan Smékalová. „Atmosféra při společné tvorbě studentky stmeluje, už se nebojí napsat, co si myslí.“ Slova totiž podle Smékalové identifikují lidé snadněji, než obrazy.

Foto: archiv Jany Smékalové