Aktuality školy

O cenu Leoše Janáčka - letos jsme se setkali již potřetí

úterý 16. květen 2017

logo leos janacekJiž potřetí se v sobotu 13. května setkali na Lidové konzervatoři amatérští sóloví zpěváci, aby svými výkony připomněli písňovou tvorbu Leoše Janáčka a ukázali svoje pěvecké schopnosti. K účasti ve třetím ročníku festivalu se soutěží O cenu Leoše Janáčka se přihlásilo 57 zpěváků od 12 let, z toho sedm handicapovaných, horní věková hranice nebyla určena.

„Festival jsme věnovali právě Leoši Janáčkovi, protože jeho písňová tvorba, stejně jako celé jeho dílo, je naprosto unikátní,“ připomněla Miloslava Soukupová, ředitelka Lidové konzervatoře a Múzické školy, která je zároveň spoluautorkou této mimořádné hudební akce. Vedle ní stojí u zrodu festivalu rovněž doc. Mgr. Drahomíra Míčková, která je i uměleckou ředitelkou této mladé pěvecké přehlídky a dlouhodobě a systematicky vnáší Janáčkovu písňovou tvorbu do své práce s posluchači.

„Naše soutěžní přehlídka je určena výhradně amatérským zpěvákům, kteří sólový zpěv nestudují ani nestudovali na středních, vyšších či vysokých školách hudebního zaměření,“ upřesňuje Miloslava Soukupová. „Zúčastnit se mohou rovněž soukromé osoby, které se na amatérské úrovni věnují sólovému zpěvu. Všichni soutěžící musí zpívat zpaměti, písně Leoše Janáčka výhradně v originální tónině a v úplném znění. Pro handicapované jsou pravidla o malinko mírnější.“ Doplňme, že na festivalu zdaleka nezněla výhradně Janáčkova tvorba, ale i opusy velmi náročné – například árie z Korunovační mše W. A. Mozarta, árie z Čajkovského Eugena Oněgina a další krásné písně.

V čele odborné poroty usedla MgA. Daniela Štěpánová-Šimůnková, pěvkyně a hlasová pedagožka, která je pravidelně zvána do porot národních i mezinárodních soutěží. Připomněla náročnost janáčkovského repertoáru a současně ocenila úroveň řady pěveckých výkonů. „Rádi zapomínáme, že slovo amatér neznamená nic pejorativního, právě naopak – připomíná nám, že amatér je člověk, který se zabývá tím, co miluje,“ zdůraznila při svém vystoupení. V porotě pracovali také další renomovaní pěvci, hudebníci a hudební pedagogové - MgA. Grazyna Biernotová, Mgr. Daniel Skála, PhD., Mgr. Zdeněk Tofel, Mgr. Jiří Klapka a dlouholetý člen Komické opery v Berlíně MgA. Klemens Slowioczek.

A jak hodnotí právě skončený ročník Miloslava Soukupová? „Velice mne potěšila interpretační vřelost lidových písní v podání našich soutěžících, jejich cit pro krásné lidové texty a melodickou zvukomalebnost. Mám radost, že naše Lidová konzervatoř se tímto festivalem hlásí k odkazu folklorních tradic právě mezi amatérskými pěvci, pro které je zpěv součástí jejich životního stylu.“

Na závěr festivalu potěšili zúčastněné ukázkou svého úžasného profesionálního umu Grazyna Biernotová a Klemens Slowioczek. Festival se tak opět stal především přátelským setkáním lidí, které spojuje láska ke zpěvu a hudbě. „Ocenění nejlepších výkonů je skutečně jen bonusem víc,“ připomněla předsedkyně poroty MgA. Daniela Štěpánová-Šimůnková.

Festival se soutěží O cenu Leoše Janáčka se podařilo uskutečnit zejména díky finanční podpoře statutárního město Ostravy. „Už nyní začínáme přemýšlet o dalším ročníku a těšíme se na příští setkání,“ usmívá se Miloslava Soukupová.

 

Přehled oceněných účastíků festivalu najdete zde.