Aktuality školy

Ukulele na Lidové konzervatoři i Múzické škole

úterý 15. srpen 2017

poutak ukuleleLidová konzervatoř i Múzická škola nabízejí ve výuce nový hudební nástroj: pro někoho poněkud úsměvný, pro jiného zdroj kouzelné inspirace a možností – ukulele.

„To je taková ta malinká kytarka, na kterou hrála Marylin Monroe ve filmu Někdo to rád horké!“ zareaguje zřejmě většina lidí, kterých se na tento nástroj zeptáte. Snad je to tím, že pochází z Havaje, snad je to jeho velikostí – zkrátka ukulele tak nějak stále provází úsměv. A v poslední době zájem o ukulele roste.

„Je to logické,“ vysvětluje Jan Kyjovský, který se rozhodl tento nástroj zařadit do své výuky na Lidové konzervatoři. „Ukulele je skvělým prvním nástrojem pro děti i dospělé, kteří nikdy nehráli na jiný strunný nástroj. Výhodou je jednoduchost akordových hmatů i měkkost strun. V praxi to znamená, že se můžete poměrně rychle a snadno naučit hrát jednoduché doprovody různých lidových i běžných populárních písní.“
Ukulele připomíná kytaru, ale tím také podobnost s kytarou končí – ukulele je jinak laděno, má nejčastěji pouze čtyři struny a v nejvyšší míře se uplatňuje jako doprovodný nástroj. „Doprovodem to ale zdaleka nemusí končit,“ připomíná Jan Kyjovský hudební a výrazový potenciál tohoto nástroje. Hru na něj lze dále rozvíjet a využívat v souboru či k improvizaci. Aktuální zájem o ukulele rozšiřuje žánrové rozpětí od lidových písní přes folk a country po popové až rockové skladby. Ukulele můžete dnes zaslechnout i v bluesových, swingových či jazzových skladbách. „Ukulele je sice malý nástroj, ale je s ním velká zábava,“ usmívá se Jan Kyjovský

V Múzické škole vyučuje hru na ukulele Vladislav Petrášek. Od začátku školního roku 2017/2018 i jako samostatný nástroj. „Jde o nástroj velmi dobře ovladatelný, zvláště při doprovodné hře, protože čtyři struny umožňují snadné akordy a hmaty. Základní ukulele je sopránové, pro děti se velmi hodí tenorové, případně i barytonové, které už zní stejně jako kytara,“ uzavírá.