Aktuality školy

Děti ze školiček plní přání, patří k Ježíškovým vnoučatům

pátek 16. listopad 2018

poutak jezisekVánoční svátky jsou nadohled, mnozí z nás již nakupují, chtějí potěšit své blízké aspoň nějakou drobností. A protože jsme škola, která učí toleranci a vzájemnému pochopení, vedeme už děti v Dopolední estetické školičce, aby dokázaly myslet i na jiné. I proto se připojily k nyní již celostátnímu hnutí Ježíškova vnoučata.

Děti ze dvou tříd naší estetické školičky splnily přání babičce Jiřince z Domova seniorů v Krnově. Přála si, aby jí děti namalovaly obrázky. Naši předškoláčci to udělali s velikým nadšením, od začátku měly radost, že mohou někoho potěšit, malovaly nejen ve školičce, ale i doma. Obě třídy pak společně ve středu 14. listopadu 2018 z pošty v Ostravě-Mariánských Horách odeslaly svá dílka paní Jiřince do Krnova. (Fotoreportáž najdete zde)

„Myslím, že paní Jiřinka bude mít velkou radost,“ říká Veronika Weiserová, vedoucí Múzické školy. „Bylo úžasné sledovat, jak myšlenka tak prostá dokáže děti inspirovat. Musím říci, že i nás dospělé nadchlo, jak děti tvoří, jak svůj dárek prožívají a jak jim u toho září oči.  Jsem přesvědčena, že i to by se paní Jiřince líbilo a potěšilo by ji to.“

Opuštění lidé tvoří často až třetinu obyvatel domovů pro seniory. Tohoto faktu si už před dvěma roky povšimla redaktorka Českého rozhlasu z Jihlavy Olga Štrejbarová a nezůstala jen u toho. Začala konat a organizovat. A tak na podzim roku 2016 vznikla Ježíškova vnoučata. Spolu s přáteli a dalšími nadšenci a dobrovolníky vytvořili stejnojmennou facebookovou skupinu a začali plnit vánoční přání babičkám a dědečkům v domovech pro seniory a v dalších podobných zařízeních. K jejich hnutí se přidal Český rozhlas, podpořil je a pomáhá je dál šířit.

Za dva roky existence tohoto hnutí bylo osamělým seniorům doručeno 13 084 dárků (kosmetika, sladkosti, hry, oblečení, knížky), ale také počítače, rádia nebo televize. Také více než padesát mechanických a elektrických vozíků našlo svého adresáta. Přání, která organizátoři plní, jsou různá – někdy relativně snadno splnitelná, jindy je to s jejich uskutečněním komplikovanější. Ale není divu, když si dědeček nebo babička přejí navštívit místa, kde žili v dětství, chtějí se potkat s příbuznými, navštívit divadelní představení. Jiní si chtějí vyzkoušet skok padákem, projet se v závodním autě, zažít nefalšovanou zabíjačku či se podívat k moři. A snad se nelze divit ani přání prožít audienci u papeže Františka. Organizátoři Ježíškových vnoučat takových přání již splnili 1 037. Dodejme, že projekt podporuje řada osobností ze světa showbyznysu - Karel Gott, Eva Samková, Jiřina Bohdalová, Tomáš Klus, Lucie Bílá, Jiří Bartoška, Ewa Farna a další.

Příjemné překvapení zažilo před rokem o Vánocích přes 14 000 seniorů. Mnozí z nich si totiž rozbalili po letech první dárek. Je krásné alespoň zkusit měnit životy lidí, kterým chybí rodina, „zájem a pohlazení“, jak připomínají tvůrci projektu na svých webových stránkách.

I nás v Múzické škole těší, že jsme se mohli přidat!

jezisci logo