Aktuality školy

Jan F. Trtílek vystavuje v Galerii Camera na Lidové konzervatoři

úterý 19. únor 2019

poutak trtilek 1Vernisáží 21. února 2019 začala na Lidové konzervatoři výstava fotografií Jana F. Trtílka, kterou nazval Geometrie ledu. Autor je absolventem oboru výtvarná fotografie na Lidové konzervatoři, ve své tvorbě využívá možností digitální techniky a jeho fotografie okouzlují fantazií i technicky vynikajícím ztvárněním.

Aktivní zájem o umění fotografie začal Jan Trtílek projevovat zhruba od poloviny osmdesátých let, kdy dostal svůj první fotoaparát. Šlo o kinofilmový plastový přístroj značky Smena, vyrobený v SSSR. Fotografoval rodinné výlety, spolužáky na příbramské průmyslovce a první cesty po geologicko-mineralogických lokalitách, kam vyrážel stanovat se svými tehdejšími kamarády. Před maturitou mu otec (akademický sochař a restaurátor Jan Trtílek) daroval první kinofilmovou zrcadlovku značky Kiev, rovněž sovětské výroby. Jan Trtílek mladší s tímto aparátem objevil kouzlo vestavěného expozimetru, lamelové clony a řízení času závěrky, a tak si – jak říká „nesměle“ – poprvé zkoušel hrát s hloubkou ostrosti.

Studium geologie přivedlo Jana Trtílka v roce 1987 do Ostravy na Vysokou školu báňskou. Tady poznal temnotu zdejších uhelných dolů, ale objevil též - podle svých slov - „červenou tmu“ temné komory na studentských kolejích.

„Po pět krásných let jsem býval cítit vývojkou a ustalovačem,“ vzpomíná. „Na poličce vedle geologických skript a bible stávala kniha Miroslava Stibora Fotografie pro lidové školy umění, v ledničce se vedle lahve slivovice chladila hnědá lahev negativní vývojky Rodinal a v koupelně se sušily pruhy negativů Orwo.“

Se stejně ´postiženými´ přáteli pak u piva často diskutovali o Sabattierově efektu a dalších záhadách praktické fotografie. Bohatou inspiraci mu poskytoval studentský život, vodácký oddíl, hornický spolek Prokop a trampování. A přiznává: „Příležitostí k vlastnímu studiu již tolik nebylo…“

K tomu, aby ve studiu pokračoval i v druhém ročníku, musel Jana motivovat jeho otec slibem, že synovi koupí novou zrcadlovku. Nakonec úspěšně složená zkouška z fyziky - na děkanský termín - neposunula Jana jen do dalšího ročníku VŠB, ale vložila mu do ruky vysněnou zrcadlovku značky Praktica MTL 5B. Jan si tak mohl poprvé užívat volnosti, kterou mu dopřála možnost měnit objektivy, a tím i ohniskovou vzdálenost.

Během studia se Jan Trtílek seznamoval nejen s geologií a novými fotografickými postupy, ale poznal svoji budoucí ženu Hanku a několik kamarádů, se kterými později utvořili společenství Horečky Team. Poté geologie v životě nadšeného amatérského fotografa převládla; Jan Trtílek vzpomíná, že až do přelomu tisíciletí cvakala závěrka jeho Praktiky jen příležitostně při trampských výpravách s přáteli z Horečky Teamu a po roce 1989 při cestách za otevírající se hranice evropských států.

Nový impuls k vlastní tvorbě přinesl nástup digitální techniky. V únoru 2009 si Jan Trtílek pořídil první digitální zrcadlovku Pentax K-200 a zoom sklo Sigma 17-70mm. „Fotografické opojení, které jsem prožil na přelomu osmdesátých a devadesátých let, bylo zpět,“ vzpomíná. „Vrátily se probdělé noci s paní Fotografií, jen temnou komoru vystřídal počítač.“

Do roku 2011 vstoupil Jan Trtílek s novým fotoaparátem Pentax K-7. Postupem času stále více propadal kouzlu kresby a ostrosti objektivů s pevnou ohniskovou vzdáleností, zvláště řady Pentax Limited, ale nedá dopustit ani na krajinářský super široký objektiv Sigma 10‑20mm. V té době fotografoval horské krajiny při každoročních expedicích Horečky Teamu do hor jihovýchodní Evropy, ale zajímal se i o ostravské industriální památky, svým objektivem sledoval činnost hornického spolku Prokop, jehož je členem, a začal zachycovat kulturní a společenský život ve Svinově, kde bydlí, třeba předehrávky a koncerty na ZUŠ Dobroslava Lidmily.

V roce 2015 začal Jan Trtílek studovat na Lidové konzervatoři v Ostravě-Přívoze obor výtvarná fotografie, studium zakončil v červnu 2016 absolutoriem. Ve studiu výtvarné fotografie na LKO pokračuje dál i po absolutoriu.

V průběhu studia na LKO v jeho fotografickém portfoliu začíná převažovat černobílá fotografie, využívající jednak pohybové neostrosti ale také krajinného detailu či práce s přírodními liniemi a nalezeným zátiším. Přichází možnost fotografovat výuku Dramatického oboru LKO a také představení amatérských divadelních souborů. Na svých toulkách evropskými pohořími pokračuje v pořizování snímků s vysokohorskou tematikou, ze kterých vznikají dva tematické výstavní soubory Geometrie ledu a Zhornatění.

Na výstavě v Galerii Camera LKO, kterou je možné zhlédnout v průběhu února a března 2019, je vystaven kompletní cyklus Geometrie ledu. Záběry byly pořízeny během krátkého odpoledne 29. října 2016 v rakouském pohoří Vysoké Taury v oblasti Ankogelgruppe. Fotografie využívající krajinného detailu zachycují ledové kry a praskliny na zamrzlých horských jezerech Oberer a Unterer Schwarzhornsee ve výšce cca 2600 m n. m.

Fotoreportáž Petra Lukáče z příprav výstavy a vernisáže najdete zde.

 

Výstavy a další veřejné akce Jana F. Trtílka

Až do roku 2010 měli možnost seznámit se s fotografiemi Jan Trtílka jen jeho přátelé a kamarádi. Prvním Trtílkovým téměř veřejným počinem se stal kalendář na rok 2010 Krásy Lysé Hory, který společně vytvořil a vydal Horečky Team pro své nejbližší. Několik Trtílkových snímků svinovského kostela Krista krále se objevilo v kalendáři svinovské farnosti na rok 2011. V říjnu až prosinci roku 2013 poprvé veřejně vystavil v polanecké pobočce Knihovny města Ostravy fotografie horských krajin na společné výstavě Horečky Teamu pod názvem Zápisky z cest.

V listopadu až prosinci roku 2013 představil ve svinovské pobočce KMO svoji první samostatnou výstavu Svinovská výtvarka objektivem J. T. Při této příležitosti zachytil výtvarné práce a portréty žáků výtvarného oboru ZUŠ-Svinov. Soubor jeho fotografií z cesty po Izraeli a Jordánsku byl vystaven v dubnu až červnu 2014 ve svinovském kostele jako doprovodný program Noci kostelů 2014. V listopadu až prosinci 2014 vystavoval ve svinovské pobočce KMO fotografie dokumentující aktivity hudebního oboru ZUŠ-Svinov pod názvem Svinovská hudebka objektivem J. T.

Společně s Romanou Hauptovou a Tomášem Bosákem představil v lednu až únoru 2015 v KMO-Fifejdy a následně v dubnu až červnu 2015 v KMO-Polanka svoje cestovatelské fotografie. Společná výstava pod názvem Cesty na jihovýchod, obsahovala fotografie ze Saudské Arábie, Turecka a Izraele . Výstavu v Polance autoři doplnili promítáním dalších fotografií z cest.

Výstavou černobílých fotografií Pohyb hry (listopad až prosinec 2015 v KMO-Fifejdy) zahajuje etapu veřejné prezentace své černobílé tvorby. Jan Trtílek při této příležitosti jednak otevřel svůj archiv, jednak více popustil uzdu fantazii a využil pohybové neostrosti či synchronizace blesku s druhou lamelou, aby lépe zachytil pohyb při dětských hrách.

Výstavu Svinovská ZUŠ objektivem J. T. v Galerii na schodech porubské radnice, která se uskutečnila v únoru až březnu 2016, tvořil výběr z předchozích dvou souborů fotografií prací a portrétů žáků výtvarného a hudebního oboru ZUŠ-Svinov, vystavených v letech  2013 a 2014.

Souborem fotografií z cesty po Izraeli a Jordánsku doprovodil Jan Trtílek v květnu až červnu 2016 program Noci kostelů 2016 v kostele v Dobré; tuto výstavu doplnil promítáním dalších fotografií z této cesty.

V červnu 2016 až únoru 2017 vystavovali společně posluchači oboru výtvarná fotografie Lidové konzervatoře v Galerii Camera v budově ve Wattově ulici. Spojovalo ji téma subjektivní dokument z výuky dramatického oboru Lidové konzervatoře.

V březnu 2017 doprovodily fotografie Jana Trtílka přehlídku amatérských divadel Ostravské buchary 2017. Představil zde vybrané fotografie ze souboru subjektivního dokumentu z výuky dramatického oboru Lidové konzervatoře, doplněné o záběry z představení monologů amatérského souboru Miniscéna bez podia v Šambala baru ze září 2016.

Dvanáct fotografií Jana Trtílka zařadili tvůrci publikace k šedesátému výročí existence Lidové konzervatoře Kouzelná dáma v nejlepších letech - Šedesát let Lidové konzervatoře v Ostravě.  Lidová konzervatoř a Múzická škola, p. o., publikaci vydala v říjnu 2017 (zde).

Rovněž na společné výstavě posluchačů oboru výtvarná fotografie Lidové konzervatoře (od dubna do října 2018) mohli návštěvníci spatřit dva snímky Jana Trtílka z cyklu Zapáleni pro věc.

V květnu 2018 se v klimkovickém kostele Nejsvětější Trojice uskutečnila společná výstava obrazů Alice Adamčíkové Koupilové a Jakuba Ivánka s názvem Ostrov. Její součástí se staly rovněž fotografie Jana Trtílka z cyklu Geometrie ledu.

V průběhu prosince 2018 a ledna 2019 byl v Galerii na schodech v prostorech porubské radnice vystaven výběr černobílé horské fotografie z let 2016 až 2018, spolu s výběrem z cyklu Geometrie ledu pod společným názvem výstavy Zhornatění.