Aktuality školy

Plný sál Domu kultury ve Frenštátě pod Radhoštěm a padesát účinkujících na jednom pódiu!

středa 8. leden 2020

poutak fenRockoví muzikanti, komorní orchestr, vokalisté i hvězdní sólisté, krásné hudební aranže, dokonalý zvuk i světla. To vše bylo věnováno jedinému velkému hudebnímu tématu, legendární skupině Beatles a padesátiletému výročí vydání ikonického alba Abbey Road. Takto vypadalo zakončení dvacátého prvního ročníku festivalu Souznění ve velkém sále Domu kultury ve Frenštátě pod Radhoštěm v neděli 15. prosince 2019.

Rockový program galakoncertu překvapivě dokonale souzněl s programem plným lidové hudby, vánočních tradic a řemesel, který probíhal celý den ve všech prostorách domu kultury.

Frenštát pod Radhoštěm byl už pátým rokem posledním místem, kam zavítal program festivalu adventních a vánočních zvyků Souznění. Program se už tradičně soustředil do prostor Domu kultury. Na chodbách a v předsálích byly prezentovány ukázky řemesel, výrobků z vlny, slámy, betlémy, ručně vyráběné šperky, nože a dřevěné hlavolamy a lidová gastronomie. Zároveň ve foyer a v malém sále probíhal kulturní program, v němž vystoupil smyčcový soubor Houslissimo ZUŠ Frenštát pod Radhoštěm, frenštátský Valašský soubor Sedmikvítek, Cimbálová muzika Ondřejníček, dětský folklorní soubor Valášek a vokální skupina Meridianu z Korsiky. Hlavní program, kterým byl galakoncert ve velkém sále Domu kultury, se chystal od brzkých ranních hodin. Tento technicky velmi náročný projekt se připravoval celý rok dopředu a výsledek předčil očekávání všech.

Během dvou a půl hodiny trvajícího koncertu, na jehož organizaci výrazným podílem participovala ostravská Lidová konzervatoř a Múzická škola, p. o. (dále jen LK a MŠO), se představili špičkoví sólisté, Hana Fialová, Lenka Szabó Hrůzová (LK a MŠO), Anna Opartyová (LK a MŠO), Karolína Krajníková (LK a MŠO), Ondřej Ruml, Mario Šeparovič a frontman kapely Lake Malawi Albert Černý. Speciální hostem byl baskytarista a zpěvák Fernando Saunders z USA, který spolupracoval  s Lou Reedem, Ericem Claptonem, Jeffem Beckem a Jimmym Pagem.

Vokály si vzala na starost skupina Honey Pies pod vedením Jaromíra Kračmera (LK a MŠO), hudební složku doprovodná kapela Day Trippers, rovněž pod vedením Jaromíra Kračmera (LK a MŠO) a komorní orchestr Camerata Janáček spolu s vybranými členy Janáčkovy filharmonie Ostrava pod vedením dirigenta Matěje Vody. Zatím co v první části koncertu zazněly nejznámější melodie Beatles ve velkorysých hudebních aranžích, druhá část koncertu patřila skladbám z ikonického alba Abbey Road, které vzniklo před padesáti lety. Už při závěru první půle koncertu stálo publikum na nohou a celý sál společně se všemi interprety zpíval refrén písně "Hey Jude", bylo jasné, že se na pódiu i v publiku děje něco zcela výjimečného. Energie, která proudila z pódia se v plné síle vracela zpět od publika k interpretům a tento jev nelze nazvat nijak jinak než skutečné souznění. Opakovaný potlesk vestoje a jako přídavek Lennonova vánoční "So this is Christmas".

"Tenhle koncert byl ten nejkrásnější vánoční dárek, bylo to něco úžasného," vyjádřila jedna z návštěvnic své pocity hned po skončení akce. Spokojenost byla doslova všudy přítomná. V závěru akce předali pořadatelé výtěžek dobročinné sbírky, kterou pořádají společně s Charitou Frenštát pod Radhoštěm, a finanční dar ve výši 20.000,- Kč od firmy Ferrit, kterou pro Lidovou konzervatoř a Múzickou školu, p. o., převzala ředitelka Miloslava Soukupová. Nedělní program festivalu Souznění a závěrečný galakoncert byl tím nejlepším zakončením bohaté kulturní sezony 2019.

 

fren 1Lenka Szabó Hrůzová, absolventka ostravské Lidové konzervatoře a Múzické školy, p. o.

 

 

 

fren 2
Zpěvačky Hana Fialová, Lenka Szabó Hrůzová a frontman skupiny Lake Malawi Albert Černý

 

 

 

fren 3
Zpěvačka Anna Opartyová (15 let)

 

 

 

fren 4
Zpěvačka Karolína Krajníková (17 let) a Ondřej Ruml

 

 

 

fren 5
Zpěváci Albert Černý, Mario Šeparovič, Fernando Saunders (USA) a Ondřej Ruml

 

 

 

fren 6
Doprovodné těleso

 

 

 

fren 7
Předání finančního daru pro Lidovou konzervatoř a Múzickou školu, p. o.

 

 

 

fren 8
Poděkování ředitelky LK a MŠO dárci – firmě Ferrit