Aktuality školy

Etnické písně, radost ze zpěvu a vzájemná podpora – takový je Čarozpěv

středa 29. leden 2020

poutak babky 2V neděli 15. prosince 2019 se v malebném kostele sv. Kateřiny Alexandrijské v Ostravě-Hrabové konal krásný adventní koncert. V provedení gospelového sboru Keep Smiling Gospel z Orlové a pěvecké skupiny Čarozpěv, kterou pěvecky vede MgA. Andrea Jurčíková (Lidová konzervatoř), zazněly skladby s vánoční tematikou, ale i písně z různých koutů světa.

„Nesmírně nás potěšila obrovská účast posluchačů a nadšený potlesk za každou písní,“ říká Andrea Jurčíková. „Atmosféra celého koncertu byla skvělá, srdečná a užívali jsme si ji všichni – hudebníci i publikum, které každou píseň odměnilo spontánním potleskem.“

Čarozpěv je ženská pěvecká skupina, která vznikla v září 2018 a zabývá se zpěvem etnické hudby. Ženy, které skupinu tvoří, zpívají pro radost svoji i všech, kdo si je chce poslechnout. „Zpěv chápeme jako lék na všechny bolesti života, ale také jím chceme život oslavovat,“ vysvětluje Andrea Jurčíková, která nadšené zpěvačky vede po pěvecké stránce, ale také jako dirigentka. Andrea Jurčíková je naše kolegyně na Lidové konzervatoři, kde pracuje jako pedagog v oboru zpěv, je rovněž členkou operního souboru Národního divadla moravskoslezského (více najdete zde).

Ženy z Čarozpěvu se scházejí v Ostravě-Mariánských Horách, konkrétně v centru Muzikohraní v Tovární ulici. „Repertoár skupiny tvoří písně ze všech částí světa,“ popisuje Andrea Jurčíková. „Zaměřujeme se na vokální hudbu různých etnických skupin, zpíváme černošské spirituály, africké, romské, židovské, balkánské a slovanské písně. Využíváme nejrůznějších nástrojových doprovodů - zejména kytaru, housle, indické harmonium, různé perkuse, Orffovy nástroje, etnické nástroje.“ Skupina Čarozpěv spolupracuje s manžely Plecháčkovými (perkuse), s Janou Burdovou (housle) a také s jazzovou kapelou z Lidové konzervatoře.

A jak vznikl krásně magický název souboru? „Ta první část - ´čaro-´ naznačuje kouzlo, které otevírá naše duše a mluví přímo k srdci,“ usmívá se Andrea Jurčíková. „A zpěvem oslavujeme život, otevíráme svá srdce a spojujeme se v jeden celek, kruh.“ Ženy z Čarozpěvu svoje zpívání skutečně prožívají, pro radost sobě i posluchačů. Není divu, že svým zpěvem a energií, kterou zcela přirozeně vyzařují, vytvářejí nevšední a v šedi všednodenních starostí báječnou atmosféru. „Jako by v tom bylo ono prazákladní ženské kouzlo, které k ženství patří odnepaměti, kouzlo jednoty, pospolitosti, ženského kruhu. Je nám spolu dobře, podporujeme se navzájem,“ uzavírá Andrea Jurčíková.

Fotoreportáž Petra Lukáče najdete zde.